Naujienų archyvas

« Atgal

„Tarškučio“ ansamblio viešnagė Makedonijoje

Liepos 24 dieną Alytaus jaunimo centro dainų ir šokių ansamblis „Tarškutis" pirmą kartą  išvyko į Makedoniją. Pakeliui aplankėme Vengrijos sostinę Budapeštą – devintą pagal dydį Europos Sąjungos miestą. Grožėjomės įspūdingais pastatais, parkais, aikštėmis ir Dunojaus upe. Didžiausias netikėtumas buvo sutikti buvusias „tarškutes" seses Ingą ir Gytę Prusevičiūtes, kurios atostogas leido keliaudamos po Europą. Jos „Tarškučio" ansamblį lankė prieš 8 ir 10 metų, o dabar galėjome įsitikinti, kad pasaulis tikrai mažas, o buvusiųjų ansamblio dalyvių galima sutikti bet kokioje pasaulio šalyje. Apsistojome Makedonijos Ohrido mieste, kuriame gyvena 55 000 gyventojų. Gyvenome puikiame „Mizo" viešbutyje prie Ohrido ežero – jis 1979 m. įtrauktas į UNESCO paveldą. Tai giliausias Europos ežeras (giliausia vieta siekia net 300 metrų, o gylio vidurkis 155 metrai). Po kelionės poilsiavome lepindamiesi karštos saulės spinduliais, gaiviu ir be galo skaidriu ežero vandeniu. Laivu plaukdami Ohrido ežeru gėrėjomės nuostabiais peizažais, paplūdimiais, kalnais, vilomis... Šis ežeras priklauso ne tik Makedonijai, bet ir Albanijai. Jo viduriu eina valstybių siena. Gidas pasakojo, kad kažkada šiame ežere gyveno žuvys, vadinamos ohridais. Albanai ją išgaudė ir dabar šios rūšies žuvies nerasi visame pasaulyje. Įdomu, ką apie šią istoriją pasakytų albanų gidai? Galbūt ne jie išgaudė šias žuvis? Kitoje ežero pusėje aplankėme vienuolyną, jo įkūrėjo vienuolio Šv. Naumo kapą ir netgi klausėmės iš kapo sklindančio širdies plakimo. Reikėjo sugalvoti norą, atsiklaupti prie kapo, pridėti ausį ir dauguma iš mūsų išgirdo savo širdies dūžius, sklindančius iš gilumos. Grožėjomės spalvingaisiais povais, kurie drąsiai vaikštinėja po visą teritoriją. Manoma, kad Šv. Naumo siela po mirties persikūnijo į šiuos paukščius. Turėjome progą nusiprausti šventu vandeniu akis. Tikima, kad atlikusieji šį apsiplovimą niekada neapaks. Parvežėme švento vandenėlio ir saviesiems į Lietuvą.

                Plačiau susipažinome su nuostabiu Ohrido miestu, grožėjomės romėnų amfiteatru, kuriame ir šiomis dienomis vyksta vasaros festivaliai. Juose vaidinamos senovės tragedijos ir komedijos. Valandą teko kopti į aukštai kalnuose esančių Ohrido tvirtovę – ją pastatė Aleksandro Makedoniečio tėvas Filipo II.

                Tarptautiniame folklorinių šokių festivalyje „Ohrido bangos 2012" šiemet dalyvavo net 33 folkloro ansambliai iš įvairių šalių. Sutikome ir lietuvių – Panevėžio šokių ansamblį. Smagu buvo stebėti Alytaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėją Vytuolį Valūną, kuris plevėsavo mūsų trispalvę ne tik per „Tarškučio" pasirodymus, bet ir koncertuojant panevėžiečiams. Šiame festivalyje supažindinome dalyvius ir žiūrovus su savo šalies tautiniais šokiais ir stebėjome kitų šalių pasirodymus. Festivalyje dalyvavo turkai, vengrai, bulgarai, rumunai, lenkai, slovakai, rusai... Didžiausią įspūdį paliko buriatų folkloro grupės iš Rusijos Irkutsko miesto pasirodymas. Dar vienas netikėtumas buvo sutikti Alytaus miesto savivaldybės mero Jurgio Krasnicko sūnų Vytautą, kuris panašus į tėvelį kaip du lietaus lašai. Jis  dirbo gidu su buriatų folkloro ansambliu. Malonu buvo klausytis pagyrimų iš buriatų apie šaunųjį mūsų tautietį Vytautą, kuris be paliovos rūpinosi savo grupės narių problemomis ir  savijauta.

  Išaušo paskutinis rytas saulėtoje Makedonijoje. Mums jis buvo labai sunkus, nes dar norėjome pasilikti. Kelionę praskaidrino sustojimas Slovakijos Bešenovo terminiuose  kalnų baseinuose, kuriuose visi linksmai praleidome dieną ir būdami pakilios nuotaikos sugrįžome į namus.

  Dar ilgai neišblės nepamirštamos kelionės įspūdžiai, už kuriuose nuoširdžiai dėkojame ansamblio vadovams Rimai ir Leonidui Moisejenkams bei šokių vadovei Marijonai  Markevičienei.

VšĮ Alytaus jaunimo centro dainų ir šokių ansamblio „Tarškutis"

šokėjos Miglė Stebulytė ir

Silvija ČesnulytėDar nėra komentarų. Būti pirmam.

Švietimo įstaigos