NAUJIENOS

« Atgal

Stovykla „Radvilų keliais“

Jau penkti  metai Alytaus Likiškėlių progimnazijos ir Londono darželio-mokyklos „Obelėlė" mokiniai dalyvauja tarptautiniame projekte, kuriame numatyta įvairi veikla, vaikams teikianti daug žinių, gerų emocijų ir bendravimo patirties. Šiais metais mokiniai dalyvavo tarptautinio projekto „Radvilų keliais" stovykloje.

Pirmą stovyklos dieną svečiai iš Londono ir mūsų mokyklos mokiniai apsilankė Alytaus miesto Dainų slėnyje, grožėjosi nuo Baltosios rožės tilto atsiveriančiais vaizdais, artimiau susipažino žaisdami prie Dailidės ežerėlio.

Kitą dieną mokiniai vyko į Lenkiją. Ekskursijos po Seinų miestelį metu lankėsi Domininkonų vienuolyne ir buvusioje kunigų seminarijoje, katalikų bazilikoje, kur dirbo ir palaidotas vyskupas, poetas Antanas Baranauskas. Iš Seinų stovyklautojai patraukė į Vygrius – juos garsina legendomis apipintas Kamaldulių vienuolynas. Čia, paskutinio vizito į Lenkiją metu, lankėsi ir nakvojo popiežius Jonas Paulius II. Aplankėme jo apartamentus, kurie įkurti buvusiame Vygrių vienuolyno Kanclerio  name (dabar vadinamas Popiežiaus namu). Norintys pamatyti Vygrių nacionalinio parko panoramą pakilo į bokštą. Gerai nusiteikę keliavome į Punską – lietuvybės salą Lenkijoje. Trumpai susipažinę su miesteliu, važiavome į Ožkinių kaimą, kurį  išgarsino Jotvingių gyvenvietė ir pilis. Gyvenvietė išties labai įspūdinga tiek savo architektūra, tiek plotu. Atrodo, kad prūsai ir jotvingiai čia tebegyvena. Viskas labai natūralu ir tikroviška.

Naktį praleidę Punske važiavome į Tykociną – mažą miestelį su įdomia istorija ir įžymių žmonių palikimu. Aplankėme miesto sinagogą ir žydų kvartalą, brangenybėmis tviskančią Tykocino pilį, Šv. Trejybės bažnyčią – dėl jos Tykocinas vadinamas Lenkijos baroko perlu. Paskui patraukėme  į nepriekaištingai sutvarkytą ir pasipuošusią Palenkės sostinę Balstogę. Grožėjomės restauruotais Branickių rūmais ir prancūzišku parku, vadinamu Palenkės Versaliu, Balstogės arkikatedra su sanktuarijumi, Kosciuškos aikšte, rotuše. Klausėmės įdomių istorijų apie Branickių giminę, esperanto kalbos sumanytoją L. Zamenhofą, gražuolę Elžbietą Branicką. Grįždami į Lietuvą, užsukome į Augustavą, kurortinį miestą, įsikūrusį tarp 3 ežerų, dar vadinamą Šiaurės Venecija. Plaukėme garsiaisiais  Augustavo ežerais, gėrėjomės gražiais vaizdais.

Ketvirtąją stovyklos dieną aplankėme Metelius. Sužinojome, jog šis kaimas žinomas nuo 1508 m. XVI a. priklausė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Simno dvarui. 1574 m. jame buvo įkurtas  karališkasis žirgynas. Kaimą valdė Sakavičiai, Mikalojus Radvila II pradėjo Radvilų Goniondzo-Metelių giminę, nuo XVII a. valdė Sapiegos. Tradicinis gyventojų verslas buvo žuvininkystė. Kaime stovi Metelių Kristaus Atsimainymo bažnyčia, klasicizmo ir neobaroko bruožų statinys, pastatytas 1819–1822 m. Vertingą sakralinį kompleksą sudaro bažnyčia, dvi varpinės ir tvora su vartais. Susipažinę su Metelių regioniniu parku prie laužo išsikepėme dešreles, pabraidžiojome Dusios ežere ir išvykome namo.

Su nekantrumu mokiniai važiavo į Baltarusiją. Kelionės metu jie susipažino su bendra Lietuvos ir Baltarusijos praeitimi, garbinga didikų Radvilų, Sapiegų giminių ir jų pilių, dvarų istorija. Pirmiausia stovyklautojai aplankė vieną ankstyviausių senovės Lietuvos mūro pilių – Krėvos pilies liekanas. Vėliau lankėsi Minske, grožėjosi istoriniais paminklais, susipažino su miesto istorija.

Ypač visus sužavėjo Nesvyžiaus – nuo 1513 m. buvusių įtakingiausių magnatų Radvilų rezidencija. Apžiūrėję pilies ansamblį, parką, seniausią Rytų Europoje barokinę Dievo kūno bažnyčią, garsėjančią įspūdingu dekoru, freskomis bei Radvilų šeimos kripta, Slucko vartus, rotušę, stovyklautojai vyko į unikalią XV–XVI a. Miro pilį, įrašytą į UNESKO paveldo sąrašą. Paskui mokiniai keliavo į Naugarduką. Ten apžiūrėjo pilies liekanas, Mykolo bažnyčią bei A.  Mickevičiaus paminklą. Vėliau stovyklautojai dar aplankė savo architektūra  ir įspūdinga viduramžių  pilimi garsėjančią Lydą, kur apžiūrėjo P. Skorinos paminklą bei legendomis apipintą Kryžiaus išaukštinimo bažnyčią.

Dėkojame Londono darželio-mokyklos direktorei Alvijai Černiauskaitei už suteiktą galimybę susipažinti su savo šalies istorija, prisiliesti prie tikrųjų savo  šaknų, menančių didingus istorijos vingius.

Alytaus Likiškėlių progimnazijos  matematikos mokytoja metodininkė Daliutė Žilinskienė

 Dar nėra komentarų. Būti pirmam.

Švietimo įstaigos